Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Gorzkowice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

Gmina Gorzkowice pozyskała środki finansowe na rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców

 

Gmina Gorzkowice pozyskała środki finansowe na rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców.

Jest to projekt grantowy w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa nr III: Cyfrowe Kompetencje społeczeństwa, Działanie 3.1: Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych dotycząca realizacji projektu grantowego pn. „Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województw: kujawsko-pomorskiego i łódzkiego".

Realizacja projektu jest w 100% finansowana ze środków pochodzących z grantu.

Operatorem projektu jest Fundacja Promocji Gmin Polskich, realizatorem będzie Gmina Gorzkowice a beneficjentami będą mieszkańcy gminy, którzy ukończyli 25 lat i nie posiadają lub którzy chcą podnieść swoje kompetencje cyfrowe.

W projekcie przewidujemy udział 120 osób z czego min. 6 osób to osoby powyżej 65 roku życia.

W ramach projektu przewidujemy zorganizowanie 10 szkoleń w grupach 12 osobowych. Szkolenia odbywać się będą w systemie 2 dni x 8 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbywać się będą w miejscach z dostępem dla osób niepełnosprawnych. Nabór na szkolenia będzie prowadzony w systemie ciągłym, tzn. do momentu objęcia wsparciem 120 mieszkańców.

Szkolenia zostaną przeprowadzone na podstawie opracowanych przez Operatora materiałów szkoleniowych, które zostaną udostępnione uczestnikom szkoleń. Mieszkańcy będą mieli możliwość wyboru jednego z 5 modułów szkoleniowych (przy czym jedna osoba będzie mogła wziąć udział tylko w jednym rodzaju szkolenia):

1. „Rodzic w Internecie” ;

2. „Działam w sieciach społecznościowych”;

3. „Tworzę własną stronę internetową (blog)”;

4. „Rolnik w sieci”;

5. „Kultura w sieci".

„Rodzic w Internecie" - adresowany do rodziców i opiekunów dzieci poświęcony jest przygotowaniu tych osób do roli przewodnika podopiecznych w zakresie bezpiecznego i mądrego korzystania z sieci i reagowania na zagrożenia, a także korzystania z zasobów edukacyjnych i kulturalnych Internetu.

„Działam w sieciach społecznościowych” przeznaczony jest dla osób, które chcą poznać filozofię i sposób funkcjonowania sieci społecznościowych oraz wykorzystać je w działalności na rzecz swojej społeczności lokalnej lub prywatnie. Uczestnicy po zakończeniu szkolenia nabędą umiejętności pozwalające na bezpieczne poruszanie się w świecie sieci społecznościach, w tym m.in nauczą się nawiązywać i kontynuować swoje znajomości, kształtować swój wizerunek, wykorzystywać i dzielić się swą twórczością oraz korzystać z cudzej ze szczególnym uwzględnieniem regulacji prawa autorskiego, współdziałać z innymi. Ponadto nauczą się jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.

„Tworzę własną stronę internetową z wykorzystaniem popularnych kreatorów” przeznaczony jest dla osób, które chciałyby mieć swoje miejsce w sieci w postaci własnej strony internetowej lub blogu. Uczestnicy po zakończeniu szkolenia nabędą podstawowe umiejętności pozwalające im stworzyć takie miejsce, zarządzać nim, opracowywać i dodawać do niego treści (słowne, graficzne, muzyczne, filmowe), z uwzględnieniem ich ochrony na gruncie prawa autorskiego, monitorować wykorzystując mechanizmy analityki internetowej, rozpowszechniać oraz zrozumieć, jakie sprawy formalne trzeba załatwić.

„Rolnik w sieci” przeznaczony jest przede wszystkim dla rolników, którzy na szkoleniu dowiedzą się gdzie i jakie przydatne informacje, aplikacje i e-usługi mogą znaleźć w sieci, jak z nich bezpiecznie korzystać, jak regulować swoje rachunki bez konieczności odwiedzania placówki bankowej czy urzędu. W ramach nauki pozyskiwania informacji z sieci uczestnicy szkolenia zapoznają się z najpopularniejszymi portalami rolniczymi (np. farmer.pl, gospodarz.pl, topagrar.pl, ppr.pl, tygodnik-rolniczy.pl, wrp.pl, gieldarolna.pl), dedykowanymi forami wymiany informacji rolniczych (np. rolnik-forum.pl, fpr.com.pl) oraz portalami meteorologicznymi (np. pogodynka.pl, agropogoda.pl). Ponadto nauczą się jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego, Geoportalu (geoportal.gov.pl), rozliczeń podatkowych online (e-płatności i e-deklaracje), usług online dla ubezpieczonych w KRUS (portal eKRUS.gov.pl), usług Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (ksow.pl), ARiMR, ARR/ANR/ODR – docelowo KOWR oraz GIW/GIS/PIORIN/GIJHARS – docelowo PIBŻ. Kategoria Zagadnienie. Ponadto nauczą się jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.

„Kultura w sieci” przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się gdzie w internecie szukać ciekawych i przydatnych zasobów szeroko pojętej kultury i zasobów edukacyjnych z legalnych źródeł oraz jak wykorzystywać je do nauki lub własnej twórczości. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z ogólnodostępnymi portalami prezentującymi dorobek polskiej kultury (Ninateka – Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina). Poznają praktyczne podstawy prawa autorskiego, niezbędne do korzystania z kultury w sieci i zdobędą umiejętność wyszukiwania legalnych źródeł kultury, w tym korzystania z Bazy Legalnych Źródeł. Uczestnicy dowiedzą się jak odtworzyć historię własnej rodziny, miejscowości czy regionu bazując na informacjach zsieci i jak stworzyć drzewo genealogiczne.

 

Szkolenia będą prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów, posiadających wiedzę, umiejętności i doświadczenie w prowadzeniu tego typu szkoleń.

Szkolenia będą miały charakter warsztatowy i będą prowadzone na udostępnionym uczestnikom sprzęcie komputerowym - zostaną zakupione komputery przenośne , które zgodnie z założeniami programu po zakończeniu projektu trafią do jednej z placówek oświatowych na terenie gminy.

Uczestnikom szkoleń zapewniamy materiały szkoleniowe, certyfikaty uczestnictwa, a także catering.

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniach prosimy o kontakt pod nr tel. 44 6818-006 wew. 27. Planowany termin rozpoczęcia szkoleń – wrzesień 2019r.

Szczegółowy harmonogram szkoleń umieszczony będzie na stronie internetowej Gminy Gorzkowice i będzie aktualizowany na bieżąco.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Dariusz Olczyk 07-08-2019 15:50:38
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Dariusz Olczyk 07-08-2019
Ostatnia aktualizacja: Dariusz Olczyk 07-08-2019 15:50:38